Olimpiada Cyfrowa

Do 8 listopada trwa rejestracja Uczestników i Uczestniczek do pierwszej w Polsce Olimpiady Cyfrowej. To konkurs interdyscyplinarny, zatwierdzony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, sprawdzający kompetencje cyfrowe uczniów i uczennic szkół ponadgimnazjalnych. Jego organizatorem jest fundacja Nowoczesna Polska. Laureat(ka) pierwszego miejsca otrzyma indeks prestiżowej warszawskiej uczelni – Collegium Civitas, która oferuje szerokie spektrum kształcenia w nowoczesnych zawodach związanych z komunikacją i biznesem. Collegium Civitas objęło Główny Patronat Merytoryczny nad Olimpiadą.
Celem Olimpiady jest kształtowanie świadomych użytkowników mediów cyfrowych, czyli takich, którzy są krytycznymi odbiorcami informacji i którzy rozumieją język mediów. Przestrzegają standardów etycznych oraz dbają o swoje bezpieczeństwo w sieci. W sposób przemyślany kształtują swój wizerunek i relacje. Świadomi użytkownicy są kreatywni, potrafią tworzyć komunikaty z użyciem nowoczesnych narzędzi, przetwarzać je i prezentować efekty swojej pracy. Dostrzegają i rozumieją prawne i ekonomiczne aspekty działania mediów.

Pierwszy etap zmagań odbędzie się 15 listopada o godz. 10:00. Wtedy uruchomiony zostanie test on-line, do którego dostęp otrzymają wyłącznie zarejestrowane wcześniej osoby. Na rozwiązanie zadań Uczestnicy i Uczestniczki będą mieli 90 minut.

Drugi etap polegał będzie na realizacji projektu medialnego, którego temat dotyczył będzie motywu przewodniego pierwszej edycji Olimpiady – kompetencji cyfrowych. Uczestnicy i Uczestniczki będą realizować swoje projekty przez cały styczeń 2017 r.

Najlepsze i najlepsi z nich w kwietniu 2017 r. spotkają się na zawodach finałowych w Warszawie, podczas których zawalczą o cenne nagrody. Laureat(ka) pierwszego miejsca otrzyma indeks jednej z najlepszych uczelni niepublicznych w Polsce – Collegium Civitas – wraz z rocznym czesnym. Z pewnością zwycięzcę/zwyciężczynię zainteresuje kierunek Dziennikarstwo i Nowe Media prowadzony przez Katedrę Dziennikarstwa Collegium Civitas. Zajęcia prowadzą m.in. red. Jacek Żakowski, dr Michał Komar, znany pisarz, m.in. autor wywiadów z Władysławem Bartoszewskim, red. Michał Broniatowski, redaktor naczelny „Forbes”, red. Konrad Piasecki, laureat nagrody Dziennikarz Roku 2015, red. dr Jarosław Gugała, szef programu „Wydarzenia” w Polsacie, red. Wojciech Orliński publicysta w „Gazecie Wyborczej” oraz wielu innych.

Do zdobycia będą również nagrody rzeczowe (laptopy, tablety itp.) oraz inne niespodzianki. Najlepsi Uczestnicy i najlepsze Uczestniczki otrzymają również tytuł Laureata/Laureatki lub Finalisty/Finalistki Olimpiady Cyfrowej, potwierdzony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zasady rekrutacji Olimpijczyków na studia określone zostaną w uchwałach Senatów wyższych uczelni i podane do wiadomości publicznej w maju 2017 r.

Chętne osoby mogą się zgłosić do p. Ewy Rułan sala 401 lub mailowo na szkola.erulan@gmail.com w temacie: Olimpiada Cyfrowa, imię, nazwisko, klasa, grupa, mail