Zespół Szkół Licealnych i Technicznych nr 1|Wiśniowa 56

BEZPŁATNE WYKŁADY W RAMACH CODE WEEK NASK NAUKA PROGRAMOWANIA U NAJLEPSZYCH SPECJALISTÓW

Instytut badawczy NASK zaprasza do udziału w bezpłatnych wykładach online poświęconych programowaniu, które odbędą się w dniu 19 października. Zachęcamy do włączania się w międzynarodową akcję Code Week i rejestrację swojego udziału na stronie Europejskiego Tygodnia Kodowania.

W zajęciach online mogą uczestniczyć całe klasy. Większości zajęć nie ma limitu miejsc. Specjalne, popołudniowe edycje zostały przygotowane z myślą o uczniach przebywających w świetlicy oraz tych, którzy przychodzą do szkoły na późniejszą zmianę. Wykłady, prowadzone przez wielu specjalistów, m.in. z uczelni informatycznych oraz ze stowarzyszenia Mistrzowie Kodowania, będą transmitowane przez Internet. Dla najmłodszych specjaliści przygotowali zabawy logiczne, dla starszych – poważniejsze próby kodowania gier i innych programów komputerowych. Zorganizowany zostanie również wykład dla nauczycieli.

Wszystkie aktywność organizowane przez NASK odbywają się w ramach międzynarodowej akcji Code Week. Jej organizatorzy propagują przesłanie, że programować może każdy. I być może wkrótce niemal każdy będzie tej umiejętności potrzebował. Programiści są poszukiwanymi na rynku pracy specjalistami nie tylko przez firmy informatyczne, ale przez wiele innych przedsiębiorstw produkcyjnych i usługowych. Komisja Europejska alarmuje, że do 2020 roku zabraknie 900 tys. specjalistów w tej dziedzinie.

Z aktualną ofertą wykładów on-line można zapoznać się na naszej stronie: akademia.nask.pl/codeweek. Zapraszamy również na strony: koduj.gov.pl oraz codeweek.org.pl, gdzie znajdą Państwo więcej wskazówek i podpowiedzi.

Przed rejestracją prosimy bardzo uważnie przeczytać zamieszczoną poniżej instrukcję. Szczególnie prosimy o zwrócenie uwagi na oddzielną rejestrację na stronie Code Week. Każda klasa, która bierze udział w wykładach on-line może być zarejestrowana jako oddzielne wydarzenie. W ubiegłorocznej edycji Code Week Polska była na drugim miejscu pod względem liczby wydarzeń wśród 46 uczestniczących w akcji krajów.

Aby wziąć udział nie trzeba umieć programować. Wystarczy chęć do nauki!

                                                                                    Serdecznie zapraszamy
                                                                                    NASK

Aby zgłosić się na wybrane zajęcia należy wykonać dwa kroki:

1.   Nauczyciel  rejestruje udział klasy lub grupy uczniów na stronie events.codeweek.eu. Każda aktywność powinna zostać zarejestrowana jako osobne wydarzenie. Przykładowo, jeśli w klasie znajdą się chętni do udziału w trzech różnych zajęciach online, nauczyciel tworzy trzy wydarzenia. Strona Code Week jest w języku angielskim, dlatego dla ułatwienia na kolejnych stronach tego dokumentu załączamy instrukcję zapisów po polsku. Instrukcja ta znajduje się również na naszej stronie.

2.   Nauczyciel zapisuje zainteresowane grupy uczniów na zajęcia online:

2a)    Dla zajęć prowadzonych poprzez aplikację Skype (a więc: Programowanie trudne czy łatwe, a także warsztaty „Jak poznać mowę danych – czyli kilka słów o raportowaniu”) należy wysłać jeden e-mail na adres:codeweek@nask.pl, zawierający wybrane nazwy zajęć oraz liczbę uczestników każdego z nich.
2b)    Dla wszystkich pozostałych zajęć zapisy odbywają się poprzez formularz rejestracyjny na stronieakademia.nask.pl/codeweek (w języku polskim). Jeśli w danej klasie uczniowie są zainteresowani udziałem w więcej niż jednym zajęciu, należy zarejestrować grupę osobno na każde z zajęć.

Nasza propozycja zajęć online:

 • Godz. 9:00-9:45         Programowanie trudne czy łatwe? (gimnazjum)
 • Godz. 10:00-10:45    Jak poznać mowę danych – czyli kilka słów o raportowaniu (szkoły ponadgimnazjalne)
 • Godz. 11:00-11:45    Podstawy programowania okienkowego w środowisku VisualStudio 2013 (nauczyciele)
 • Godz. 11:00-12:00    Zakoduj Twojego pierwszego robota (szkoła podstawowa)
 • Godz. 12:00-13:30    Zakoduj Twoją pierwszą grę komputerową w języku Scratch (gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne)
 • Godz. 13:00-13:45    Zaprogramuj się na dobrą zabawę  (szkoła podstawowa)
 • Godz. 14:00-14:45    Projektowanie aplikacji dla każdego (gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne)
 • Godz. 15:00-15:45    Zaprogramuj się na dobrą zabawę (świetlica – szkoła podstawowa)

W razie jakichkolwiek pytań służymy pomocą pod adresem: codeweek@nask.pl

Procedura zgłaszania wydarzenia w ramach CodeWeek NASK:

 1. Wchodzimy przez dowolną przeglądarkę internetową na stronę http://events.codeweek.eu
 2. Klikamy na opcję „SIGN IN” (na poziomej, błękitnej belce w górnej części strony).
 3. Wybieramy, jakim kontem chcemy się zarejestrować na portalu CodeWeek. Do wyboru jest: Github, Twitter, Facebook lub Google. Po wybraniu wprowadzamy nasz login i hasło do wybranego serwisu. Po chwili portal CodeWeek loguje nas wybranym kontem.
 4. Klikamy na opcję „ADD EVENT”.
 5. W polu „EVENT TITLE” wpisujemy nazwę wydarzenia (po polsku).
 6. W polu „ORGANIZER(S)” wpisujemy słowo NASK.
 7. W polu „DESCRIPTION” wklejamy polski opis wydarzenia, na które rejestrujemy uczniów. Opis ten znajduje się na naszej stronie: http://akademia.nask.pl/projekt-51//lista-warsztatow.html .
 8. Obok frazy „AUDIENCE” zaznaczamy odpowiedni wiek uczestników. Przykładowo, jeśli wydarzenie dedykowane jest uczniom gimnazjów i (lub) szkół średnich, zaznaczamy „HIGH SCHOOL STUDENTS” – obie te szkoły zaliczają się do tej kategorii. „ELEMENTARY SCHOOL STUDENTS” to odpowiednik uczniów naszej szkoły podstawowej.
 9. Poniżej frazy „THEME” zaznaczamy kwadrat „Basic programming concepts
 10. W polu „LOCATION” wpisujemy „Warszawa”.
 11. Wciskamy na klawiaturze klawisz ENTER. Strona odświeża się, ale pola już uzupełnione zachowują wpisaną dotąd treść.
 12. Klikamy w pustym polu „When does it start?” – pojawi się kalendarz. Korzystając ze strzałek, wybieramy 19 października (lub 20 października w przypadku wideokonferencji) i godzinę odpowiednią dla wydarzenia.
 13. Podobnie, w polu „When does it end?” wybieramy ten sam dzień i godzinę zakończenia wydarzenia.
 14. W polu „TAGS” wpisujemy słowo NASK.
 15. YOUR CONTACT INFORMATION” – tu podajemy adres email, który nie będzie widoczny na stronie. Może on być naszym zwykłym, codziennym adresem. CodeWeek użyje tego adresu aby potwierdzić akceptację wydarzenia.
 16. Klikamy na klawisz „ADD EVENT” u dołu strony. Jeśli wszystkie wymagane pola zostały uzupełnione, wydarzenie zostanie przesłane do akceptacji. Jeśli pominęliśmy jedno lub więcej z wymaganych pól, strona zaznaczy brakujące pola na czerwono. Po uzupełnieniu wszystkich wymaganych pól i ponownym kliknięciu „ADD EVENT” wydarzenie zostanie przesłane.
 17. To wszystko. Dziękujemy za rejestrację na wydarzeniu!

CISCO
ECVET - European Credit System for Vocational Education and Training
Polaris
Skip to content