Zespół Szkół Licealnych i Technicznych nr 1|Wiśniowa 56

Nasi mechatronicy na konkursie Euroskills w Budapeszcie!

Zawody Euroskills to odpowiednik sportowej olimpiady tylko, że w zakresie wiedzy
i umiejętności  technicznych. W tym roku zawody odbywają się w Budapeszcie w terminie 26 – 28 września. Rywalizują ze sobą reprezentanci 28-u państw w 36-u dyscyplinach. To łącznie ok. 600-set zawodników, których oceniać będzie niemalże 500-set najlepszych w swoich dziedzinach ekspertów z Europy.

Polska startuje w konkurencjach:

– florystyka;

– gastronomia;

– fryzjerstwo;

– murarstwo;

– mechatronika;

– tynkarstwo i systemy suchej zabudowy.

W konkurencji mechatronicznej nasz kraj jest reprezentowany przez uczniów Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych Nr 1 na ul. Wiśniowej  w Warszawie!!! Mateusz Dąbrowski z klasy 3tm1 oraz Przemysław Krasnodębski z klasy 4tm1 współzawodniczą z piętnastoma innymi drużynami w ramach tej konkurencji. Ekspertem z dziedziny mechatroniki jest p. Michał Grązka, wykładowca WAT oraz nauczyciel przedmiotów zawodowych w naszej szkole. Natomiast cały wyjazd polskiego składu jest organizowany przez Fundację Rozwoju systemu Edukacji. 

W ramach trzydniowej rywalizacji, zawodnicy będą mieli za zadanie przygotować miniaturową linię produkcyjną, taką samą jaką można spotkać w różnego rodzaju zakładach produkcyjnych. Zadanie, które będzie postawione przed zawodnikami jest podzielone na trzy mniejsze etapy. Wykonanie ich w co najmniej 80 % gwarantuje, że końcowy produkt czyli miniaturowa linia produkcyjna zadziała poprawnie.  W czasie zawodów wykorzystane będzie oprzyrządowanie oraz części dostarczone przez firmę Festo (główny sponsor konkurencji Mechatronika). Zawodnicy, korzystając z dostarczonych komponentów miniaturowej linii produkcyjnej, będą mieli za zadanie wykonanie montażu tej linii według  wytycznych organizatorów zawodów. Następnie trzeba będzie przetestować poprawność działania zbudowanej linii produkcyjnej. Jeżeli wszystko będzie działać poprawnie wówczas kolejnym krokiem będzie przygotowanie (napisanie) programu sterującego całą linią produkcyjną. Do napisania programu sterującego zgodnego z wymaganiami organizatorów, zawodnicy będą musieli wykazać się znajomością zagadnień towarzyszących mechanice, pneumatyce, elektrotechnice oraz informatyce. Jak można zaobserwować zawodnicy muszą posiadać wszechstronną wiedzę techniczną oraz umiejętności łączenia różnych informacji w jeden spójny język Mechatronika i wykorzystywania ich w praktyce.

 

Życzymy powodzenia całej ekipie polskiej, ale szczególnie trzymamy kciuki za Przemka i Mateusza!!!

CISCO
ECVET - European Credit System for Vocational Education and Training
Polaris
Skip to content