Zespół Szkół Licealnych i Technicznych nr 1|Wiśniowa 56

Konferencja – Przygotowanie absolwentów do dalszej edukacji oraz potrzeb rynku pracy

15 października 2018 odbyła się w naszej szkole konferencja dla pracodawców pt. „Przygotowanie absolwentów do dalszej edukacji oraz potrzeb rynku pracy”. 

Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele takich firm i fundacji jak: Bilfinger, Bosch Rexroth, BT Poland, Festo, LOTTE Wedel, Mechatronik, PCO S.A., PKP Intercity, Polfa Tarchomin, SAKS-Pol, Tobzamer, Toyota Motor Poland, SEP, Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, Fundacja IT Leader Club Polska. Byli z nami również uczeni z Politechniki Warszawskiej oraz Wojskowej Akademii Technicznej.  

Podczas konferencji chcieliśmy przybliżyć gościom sukcesy naszej szkoły, przedstawić kierunki zmian w kształceniu zawodowym związane z reformą oświaty, ale przede wszystkim wypracować model współpracy, który włączyłby pracodawców w proces dydaktyczny a absolwentom pozwoliłby lepiej przygotować się pod potrzeby rynku pracy.  

Goście mogli zobaczyć prezentacje uczniów: Aleksandra Wyżykowskiego – innowacyjna podświetlana tacka, Wiktora Forjasza, Pawła Łozińskiego i Tycjana Kołeckiego opowiadających o swojej opasce Life Saving Band oraz wysłuchać relacji Mateusza Dąbrowskiego i Przemka Krasnodębskiego z zawodów Euroskills w Budapeszcie.  

Jednym z punktów programu był panel dyskusyjny, w którym udział brali: p. Robert Pławiak (Fundacja IT Leader Club Polska), p. Paweł Leszek i p. Ksawery Szykiedans (Politechnika Warszawska), p. Sławomir Grabarczyk (Toyota Motor Poland), p. Robert Sokołowski (Saks-Pol) oraz p. Karolina Dołomisiewicz (TM nr 1). Paneliści przedstawili przykłady dobrych praktyk w zakresie współpracy szkoły z ich instytucjami oraz próbowali odpowiedzieć na pytanie w jakie kompetencje powinien być wyposażony pracownik w dzisiejszych czasach oraz jakie rozwiązania można byłoby wdrożyć w technikum aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom uczelni i rynku pracy.  

Spotkanie było wyśmienitą okazją do wyróżnienia tych pracodawców, którzy przyczynili się do rozwoju kształcenia zawodowego w Technikum Mechatronicznym nr 1. W tym roku Srebrny Certyfikat „Pracodawca Roku 2017/18” otrzymała firma Toyota Motor Poland, a Złoty Certyfikat został przyznany firmie Tobzamer S.C. Obie firmy współtworzą program specjalizacji, przyjmują praktykantów oraz stażystów, a przede wszystkim są otwarte na nasze propozycje i dostrzegają konieczność współpracy. Dziękujemy! Dzięki takim partnerom możemy z mniejszym niepokojem myśleć o przyszłości oraz podejmować ryzyko związane z innowacyjnymi działaniami.  

Chcielibyśmy aby baza pracodawców stale się powiększała, a współpraca była korzystana i stabilna dla obu stron. Z tego powodu podczas konferencji miało miejsce uroczyste podpisanie porozumień o współpracy z firmami: PCO S.A., Saks-Pol, oraz Stowarzyszeniem Elektryków Polskich.  

Kształcenie zawodowe nie jest możliwe bez udziału pracodawców. Mamy nadzieję, że podczas konferencji zdołaliśmy przekonać gości o wysokim potencjale naszych uczniów, zachęcić kolejnych interesariuszy do współpracy oraz przekonać, że wspólne działania są kluczem do sukcesu. Dziękujemy gościom za tak liczne przybycie! Jest to dla nas znak, że działania, które podejmujemy mają sens.  

Dziękujemy również przedstawicielom Samorządu Uczniowskiego, którzy obsługiwali uroczystość pod kątem technicznym. Bez Was ta impreza nie odbyłaby się.  

Liczymy na to, że tegoroczna konferencja zapoczątkuje cykl podobnych spotkań w kolejnych latach a owoce, jakie zrodzą się jako jej rezultat otworzą nowe możliwości przed naszymi uczniami.

 

CISCO
ECVET - European Credit System for Vocational Education and Training
Polaris
Skip to content