„MACHINES LIKE ME” w NARODOWYM PROGRAMIE ROZWOJU CZYTELNICTWA

Jednym z tytułów zakupionych w ramach NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA jest książka „Machines Like Me” Iana McEwana. Uczniowie z klasy 4 PTA (dwujęzycznej) poświęcili jej kilka godzin na zajęciach z panią Joanną Kossakowską. Po lekturze powieści w rozmowach pojawiły się takie tematy, jak dylematy moralne związane ze sztuczną inteligencją, status ontologiczny androida,  problem świadomości i prawdziwości jego emocji. Bohaterem utworu jest nie tylko przedstawiciel AI, ale też ludzie, więc rozważania dotyczyły miłości, rodzicielstwa, moralności (dylemat wagonika i zwrotniczego), alternatywnego obrazu dziejów.

Książka była interesująca i jak się okazje, bardzo aktualna, a formy pracy na zajęciach ciekawe i zachęcające do wypowiedzi. Potwierdzają to uczniowie : Uważam, że książka jest dobrze napisana i czytałem ją z ciekawością, na co głównie złożyły się oryginalnie stworzony świat przedstawiony, jak i bardzo kompleksową postać androida. Dzięki abstrakcyjnym tematom poruszanym w książce mogliśmy poprowadzić ciekawą lekcję szukając połączeń pomiędzy tymi tematami i rozmawiając o nich, przy okazji ucząc się zaawansowanego słownictwa po angielsku.

Karol Brodowicz