Zespół Szkół Licealnych i Technicznych nr 1|Wiśniowa 56

Dwa Złote Medale na konkursie Innowacji w Bydgoszczy i nagroda główna Young E-NNOVATOR Pitch

W dniach 29-31 maja dwa projekty brały udział w międzynarodowym konkursie innowacyjności
E-NNOVATE 2023, który odbył się na Politechnice Bydgoskiej. Oba projekty brały udział również w Young
E-NNOVATOR Pitch, konkursie w ramach którego mieli okazję przedstawić swój projekt przed mentorami, jak również inwestorami. Life Gun, który prezentowali Gabriela Rutkiewicz i Patryk Górski wygrał Pitch.
A to nie koniec sukcesów tego projektu, bo otrzymali oni również złoty medal, wyróżnienie od Iranu, wyróżnienie od Uniwersytetu w Rumunii. Wyrzutnia ratownicza „Life Gun” to urządzenie stworzone do niesienia pomocy nad wodą, pozwalająca na ratowanie topiącej osoby bez narażania własnego życia
i zdrowia. Wyrzuca ona, za pomocą sprężonego gazu, bojki nadmuchiwane nabojami CO2, które są przymocowane do pistoletu za pomocą linki. Rozwiązanie wyróżnia się dalekim zasięgiem oraz prostotą użycia. Autorami projektu są Gabriela Rutkiewicz, Patryk Górski, Kamil Leonik, a ich opiekunami merytorycznymi: Barbara Halska, Kazimierz Okraszewski.

pitch

Drugi projekt, który również miał okazję prezentacji w ramach konkursu to Samonaprowadzający Bezzałogowiec Ratunkowy – SBR Helpinio. Projekt polega na opracowaniu latającego bezzałogowca służącego do ratowania tonących, mającego na celu zwiększenie bezpieczeństwa na morzach i oceanach.
Rozwiązanie będzie składało się z ręcznej wyrzutni oraz samonaprowadzającego bezzałogowca.
Bezzałogowiec będzie napędzany za pomocą silnika rakietowego na paliwo stałe (parafina/N2O),
a naprowadzany za pomocą kamery termowizyjnej umieszczonej w gimbalu z przodu pod osłoną aerodynamiczną. Za pomocą tej kamery urządzenie będzie znajdować tonących, a następnie dostarczyć od nich samopompujący ponton ratunkowy, nadmuchiwany przez chemiczny
generator gazu i zapewniający ciepło, chroniąc przed hipotermią. Projekt przed międzynarodowym jury prezentowali: Seweryn Komuda i Franciszek Jóźwiak. Projekt również zdobył złoty medal.

złoty medal e-nnovate

Gratulujemy sukcesów młodym wynalazcom.

CISCO
ECVET - European Credit System for Vocational Education and Training
Polaris
Skip to content