Zespół Szkół Licealnych i Technicznych nr 1|Wiśniowa 56

Nadanie imienia

Piątek, 8 grudnia 2023 roku zapisze się na kartach historii naszej szkoły, jako dzień wyjątkowy. Tego dnia Technikum Mechatroniczne nr 1 wchodzące w skład Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych nr 1  otrzymało imię Piotra Drzewieckiego oraz sztandar.
 

W marcu br. roku społeczność naszej szkoły podjęła się istotnego wyzwania, jakim jest nadanie imienia Technikum Mechatronicznemu nr 1 w Warszawie.

Wybór kandydata na patrona technikum odbywał się etapami. Na spotkaniach kolejno z Samorządem Uczniowskim, Radą Rodziców oraz podczas posiedzenia Rady Pedagogicznej. Jednomyślnie wybrano kandydaturę Piotra Drzewieckiego.

Lista dokonań inżyniera Piotra Drzewieckiego, pierwszego prezydenta Warszawy w niepodległej Polsce, jest imponująca. Ten wybitny twórca techniki zostawił dla potomnych nie tylko wiele znaczących dokonań jako inżynier, prezydent i działacz gospodarczy, ale przede wszystkim katalog niezwykle cennych wskazówek jak postępować etycznie, godnie  i lojalnie. Wizjoner, reformator i doskonały strateg, pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji w polskim państwie. Pozostawił po sobie bogatą spuściznę w każdej dziedzinie, którą się zajmował.

Uroczystość nadania imienia Piotra Drzewieckiego Technikum Mechatronicznmu  nr 1 odbyła  się w samo południe w siedzibie szkoły. W bardzo podniosłej atmosferze, w towarzystwie społeczności szkolnej oraz wyjątkowych gości nastąpiło przekazania sztandaru na ręce Dyrektora szkoły.

Chcąc godnie uczcić to wyjątkowe wydarzenie uczniowie wraz z  nauczycielami przygotowali część artystyczną, która w cudowny sposób przybliżyła nam postać Piotra Drzewieckiego – patrona Technikum Mechatronicznego nr 1. Po uroczystości można było obejrzeć wystawę przygotowaną przez uczniów naszej szkoły oraz wystawę otrzymaną dzięki uprzejmości Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy.

 W zbiorach znalazły się informacje ,pamiątki, zdjęcia a nawet elementy wyposażenia rodzinnego domu Piotra Drzewieckiego. Dzięki prezentacji multimedialnej można było poczuć ducha czasów w których nasz patron żył  i działał. Wszystkie zgromadzone przedmioty są bezcenną pamiątką dla nas, ale także dla przyszłych pokoleń.

Tydzień poprzedzający uroczystość obfitował w szereg  działań w ramach projektu „Tydzień Patrona Technikum Piotra Drzewieckiego”. Uczniowie wzięli udział w lekcjach tematycznych oraz licznych konkursach o tematyce związanej z Patronem Technikum, dzięki czemu mogli bliżej poznać jego historię i wartości.

Uroczystość nadanie imienia technikum była dla nas wielkim wydarzeniem, zaszczytem, dumą i odpowiedzialnością całej społeczności szkolnej. Skupiła uwagę uczniów, rodziców, nauczycieli, współpracujących firm i instytucji wokół przesłań patrona, które mają za zadanie integrować społeczność, wzbogacać tradycję oraz nadać właściwą tożsamość.

Mamy nadzieję, iż słowa Pani Renaty Kaznowskiej – Zastępcy Prezydenta m.st. Warszawy wypowiedziane podczas uroczystości aby ”mądrość inż. Piotra Drzewieckiego stała się drogowskazem dla młodych ludzi w poszukiwaniu kreatywności, rozwijaniu własnych talentów oraz wytrwałości w osiąganiu wyznaczonych celów” przyświecały uczniom naszej szkoły każdego dnia.

CISCO
ECVET - European Credit System for Vocational Education and Training
Polaris
Skip to content