Konkurs „Broń się w necie” NASK

Share this content:

Uczniowie klasy 1ta grupa 2 pod opieką Pani Ewy Rułan wzięli udział w ogólnopolskim konkursie dla  szkół ponadpodstawowych „Broń się w necie”.

Konkurs „Broń się w necie”, ogłoszony wspólnie przez NASK, Ministerstwo Cyfryzacji oraz Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego jest częścią kampanii „Włącz Szacunek. Wyłącz hejt”. To szeroka inicjatywa, dzięki której uczniowie, rodzice i nauczyciele otrzymują realne wsparcie w przeciwdziałaniu cyberprzemocy.

Cyfrowy świat daje ogromne możliwości, ale niesie też za sobą liczne zagrożenia. Dlatego ogólnopolski projektem „Broń się w necie”, podejmuje zagadnienia i uczy, jak

  • Rozpoznawać dezinformację
  • Reagować na hejt i przemoc w sieci
  • Zrozumieć mechanizmy radykalizacji i przeciwdziałać jej

Do konkursu „Broń się w necie” przystąpiło aż 600 szkolnych drużyn – każda składała się z nauczyciela (opiekuna drużyny) i 10 uczniów. Ich droga do zwycięstwa była długa – musieli sprostać dwóm wyzwaniom. W pierwszym etapie nauczyciele i uczniowie uczyli się online o cyberbezpieczeństwie. Kursy dotyczyły dezinformacji, radykalizacji i hejtu.

W konkursie należało ukończyć trzy kursy zakończone punktowanymi testami oraz wykonać film związany z tematyką konkursową.

Dla wytrwałych zdobyta wiedza stała się inspiracją do stworzenia krótkich filmików promujących bezpieczne i świadome korzystanie z internetu. Jury konkursu miało niełatwe zadanie – oceniło ponad 250 filmów. W tym wyzwaniu liczyła się wiedza, kreatywność, przekaz i estetyka.

Nasi uczniowie, mimo że są dopiero na początku swojej drogi w Technikum, spisali się bardzo dobrze, wykonali testy i film „Twoje słowa – Twój ślad. Włącz odpowiedzialność i szacunek”,  zdobywając świetne miejsce w pierwszej setce, pośród 600 drużyn. Gratulujemy